Stránky farnosti Nové Strašecí
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Navigace: Vzpomínka na všechny věrné zemřelé 2.11.

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé 2.11.

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé 2.11.

Mše svaté v sobotu 2.11.

kostel NS 9.00

kostel NS 11.00

kaple na faře v NS od 18.00

Modlitba za zemřelé na hřbitově v NS od 17.00 

 

 

 

V sekvenci „Dies irae“, která byla dříve součástí pohřební mše – Requiem, čteme slova: „Recordare, Iesu pie, quod sum causa tuae viae, ne me perdas illa die.“ Volně přeloženo: „Dobrý Pane Ježíši, pamatuj na to, že já jsem důvodem, proč jsi přišel na svět. Nezavrhni mě tedy v onen den (soudu).“

Listopad a s ním všechno, co k němu patří: hřbitovy se promění v poutní místa, na silnice vyrazí všichni, i ti, kteří mají po celý rok auto ve stodole nebo v garáži, a někteří z nich pro své řidičské dovednosti a mimořádný provoz na silnicích natrvalo zakotví tam, kam měli namířeno původně pouze zavzpomínat na své předky.

Pro nás katolické křesťany má začátek listopadu také své kouzlo. S jistou dávkou hrdosti si připomeneme, že patříme do církve, která přesahuje dimenze toho, co je naší každodenní lidskou zkušeností. Možná i pro nás mají větší význam dušičky/Vzpomínka na všechny věrně zemřelé 2.11./ než slavnost Všech svatých/1.11/, ale když prožíváme tyto dny, znovu si uvědomujeme, že tyto dva svátky jsou vlastně jen jiným pohledem na velké tajemství Krista a církve.

 

 

Je nám jasné, že zemřeme. Smrti se zpravidla bojíme jako něčeho, co jsme nikdy nezakusili,

 

 

k čemu jsme jenom přičichli, když někdo z našich blízkých odešel na věčnost. Zároveň se bojíme, že před Boží  tváří neobstojíme.

Ztotožnit se se slavností Všech svatých nám dá větší práci. Považujeme se za takzvané normální lidi, pro něž je svatost na jednu stranu nedostižnou metou, na druhou stranu po ní ani moc netoužíme, protože svatého si představujeme jako bytost zpodobněnou sádrovou sochou či barvotiskovým obrázkem. Životopisy svatých si mnohdy pleteme s pohádkami, a nejsme daleko od pravdy, i když to není vina oněch svatých, ale spíše jejich životopisců.  Jak jsme překvapeni, když v některém ze svatých objevíme rysy normálního člověka! Člověka, který žil na této zemi, který měl problémy, bolesti i radosti jako my, člověka, který ale přes to všechno nakonec došel do cíle. Život svatých je jako film se šťastným koncem. Film možná dramatický, někdy dokonce až příliš akční, ale přece jenom se šťastným koncem.

 

 

Slavnost Všech svatých nás však upozorňuje ještě na jinou vlastnost svatosti. Tou je skutečnost, že tato meta není jen pro hrstku vyvolených, ale pro každého z nás. Stát se svatým není výsadou nemnoha, je to všeobecné povolání všech křesťanů. Můžeme říci, že je to naše čestná povinnost.

 

 

Co spojuje dušičky a slavnost Všech svatých? Co je společným jmenovatelem těchto

 

 

dvou listopadových dnů? Je to právě tajemství Krista a církve. Jak velikou hodnotu mám

 

 

pro Boha já, můj život! To kvůli mně přišel! Já jsem součástí toho „my“ církve, pro něž a pro jehož spásu sestoupil z nebe, žil náš život a nakonec za nás zemřel a vstal z mrtvých, jak vyznáváme v krédu. Nyní sedí po pravici Otce a čeká na nás, protože „v domě jeho Otce je mnoho příbytků“. Nikdy na nebeské bráně nebude cedule s nápisem: Obsazeno. Spíše je tam stále nápis: Volná místa. Z tohoto vědomí hodnoty vlastního já, z vědomí toho, že Bůh mě nezná jako součást davu, ale jako jedinečnou a milovanou lidskou bytost, pramení smysl prvních dvou listopadových dní.

 

 

Causa viae, slova užitá v nadpisu tohoto zamyšlení, můžeme přeložit jako „důvod cesty“. Přeji vám i sobě, aby důvod naší cesty na hřbitov o dušičkách, stejně jako důvod cesty do

 

 

kostela o slavnosti Všech svatých byl odpovědí na „Causa viae Christi“, totiž na lásku, s níž vážil Boží Syn cestu mezi nás hříšníky. Kéž tato jeho cesta nebyla v našem případě nadarmo!

 

 

P. Stanislav Přibyl, CSsR

 

 

provinciál redemptoristů a farář na Svaté Hoře

 

 

 

Kontakt na kněze farnosti:

P. Martin Janata 

email: straseci.fara@gmail.com

tel: 605 704 526